Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí

Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí

Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí

Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí
Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí

Mladé svatomartinské víno a dozlatova upečená husa. Tradiční součást oslav dne svátku svatého Martina, kdy ani jedno nemůže chybět na slavnostní tabuli. Svátek svatého Martina každoročně připadá na 11. listopad, kdy k nám podle pranostiky tento světec na koni přiváží první sníh. Pojďme se na tuto událost blíže podívat v následujícím článku Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí.

Kdo byl svatý Martin

Svatý Martin z Tours se narodil roku 316 nebo 317 v Savarii v provincii Horní Panonie v dnešním Maďarsku. Martinův otec byl pohanský římský důstojník a tak bylo Martinovi předurčeno stát se římským vojákem. Více než po úspěších na bojišti se ale Martin toužil stát se mnichem. Legenda praví, že jedné chladné noci Martin spatřil na ulici polonahého žebráka, žadonícího almužnu. Jelikož ale Martin peníze neměl, alespoň ochránil žebráka před chladem tak, že rozetnul svůj vojenský plášť ve dví a jednu polovinu pláště mu daroval. Následující noc se Martinovi zjevil Ježíš Kristus oblečený právě do této poloviny pláště. A toto zjevení Martina přesvědčilo aby na Velkou noc roku 339 přijal křest a rozhodl se zasvětit svůj život Bohu.

Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí
Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí

Svatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, podkovářů, vinařů, cestujících, chudáků a žebráků, zajatců, abstinentů, domácích zvířat a hus, úrody na polích a nejčastěji bývá zobrazován na koni s půlkou pláště a žebrákem. Atributy Martinovy jsou voják na koni, meč, plášť, žebrák, husa, biskupská mitra a berla.

Tradice v České Republice

V Česku se slaví svátek svatého Martina 11. listopadu a s oslavou svátku je spojeno mnoho tradic a pranostik.
Svátek svatého Martina patřil již v historii k jednomu z nejoblíbenějších svátků v roce. Tento den byl spojován nejen s příchodem prvního sněhu, kdy Martin přijede na bílém koni, ale také s pravým posvícením se vším, co k němu patří. Kromě tradičního posvícení se na mnoha místech konaly poutě, martinská posvícení a konaly se také dobytčí a výroční trhy. Ve vinařských oblastech tento den patřil oslavě nového vína, spojeného s ochutnávkami prvního letošního mladého vína, nazývané Svatomartinské víno. V poslední době se vaří speciální várka piva, označované za Svatomartinské pivo. Svatý Martin je taktéž dnem, kdy se lidé setkávají s celou rodinou a kdy zasednou nad posvícenskou martinskou husou či martinským pečivem (rohlíky nebo podkovy – tzv. martiny a roháče). V minulosti bývala martinská husa poslední pečení před šestitýdenním adventním postem.

Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí
Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí

Mezi další pranostiky, které též předpovídají příchod zimy, patří například: Na svatého Martina, bývá dobrá peřina; Martinův led, bude vodou hned nebo Na svatého Martina, kouřívá se z komína. Pranostika o Martinovi a koni je však delší: „Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Přijede-li na šedém, bude zima střídavá, přijede-li Martin na žlutém, přijde tuhá a suchá zima.“ Kde bílý kůň znamená sníh, šedý znamená mlhy a žlutý kůň znamená sucho.

Oslavy svátku Svatého Martina a současnost

Průvod svatého Martina, jedoucího na koni městem, se v posledních letech pořádá i v mnoha českých městech. Tento průvod je často spojen s lampionovým průvodem nebo je součástí svatomartinských slavností, kde se poprvé ochutnává letošní první Svatomartinské víno. Svatomartinské akce se v současnosti konají v mnoha větších městech po celém Česku ataktéž na Moravě se pořádají tradiční slavnosti v malých vinařských obcích, především na jižní Moravě.

Svatomartinská husa

Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí
Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí

K svátku svatého Martina neodmyslitelně patří tradiční menu – pečená svatomartinská husa podávaná s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a červeným zelím, tento recept zná asi každá hospodyňka. Proč ale husa? K huse se pojí dvě legendy. Podle jedné pověsti se husa jí proto, že husy svatého Martina při kázání rušily, a proto nyní odpykávají trest na pekáči. Druhá legenda praví, že Martin byl tak skromný, že se před volbou biskupem skrýval v husinci, ale husy ho svým štěbetáním prozradily.
Na svatomartinskou tabuli patří kromě husy také tradiční rohlíky plněné mákem nebo povidly a samozřejmě již zmíněné mladé víno, červené či bílé, které se k pokrmům české kuchyně výtečně hodí.

Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí

Svatomartinské slavnosti v Opavě

11. listopad 2016 11:11 – 18:00
Horní náměstí 47, Opava
Připíjet si jedenáctého listopadu Svatomartinským vínem bylo zvykem už na dvoře císaře Josefa II. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Také v Opavě čeká na všechny příznivce gastronomický zážitek a očekávat můžeme i sv. Martina na bílém koni.

Svatomartinské v Botanické zahradě

11. listopad 2016 11:00 – 13:00
Viniční domek na Vinici sv. Kláry, Praha 7 Troja
Ochutnávání mladých vín patří k tradičním rituálům milovníků vína, kteří se již nemohou dočkat, až pozvednou sklenici svěžího a jiskrného moku z nové úrody lahodných hroznů z prosluněných vinic.

Svatomartinský Mikulov 2016

11. listopad 2016 – 20. listopad 2016
Náměstí 1, Mikulov
Svěcení vína ročníku 2016, příjezd svatého Martina s družinou, svatomartinský jarmark, ochutnávky svatomartinských a mladých vín, gastronomické speciality, zpřístupnění památkových objektů, bohatý program pro celou rodinu.

Svatomartinský přípitek 2016 v Lednicko-valtickém areálu

11. listopad 2016 11:00 – 20:00
Valtice – zámek
Jedinečný Svatomartinský přípitek v exklusivních prostorách zámku Lednice a Valtice dne 11.11.2016 v 11.00 hodin, jehož součástí jsou Svatomartinské slavnosti ve velkokapacitních stanech ve Valticích, Lednici a Hlohovci.

Svatomartinské slavnosti na Jiřáku v Praze 2016

11. listopad 2016 11:00
náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha
V pátek 11. listopadu se konají na náměstí Jiřího z Poděbrad Svatomartinské slavnosti, které nabídnou pečenou husu se zelím a knedlíkem a mladé víno.

Svatomartinská plavba v Praze

11. listopad 2016 11:00 – 23:00
IX. Vítání mladých Svatomartinských vín v Praze na Vltavě. Svátek na sv. Martina v pátek 11.11.2016 můžete opět oslavit mimořádnou plavbou s ochutnávkami mladých vín roku 2016. Zažijete tak výjimečnou atmosféru, ve které se pojí výborné víno, svatomartinská husa a plavba nádherným centrem Prahy.

Svatomartinský košt – Brno

11. listopad 2016 11:00
Náměstí Svobody, Brno
Největší ochutnávce svatomartinských vín předchází slavnostní žehnání v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově (v 10.00 hod.), odkud se i letos vydá průvod v čele se svatým Martinem přes Zelný trh na náměstí Svobody. Slavnostní otevření první lahve se uskuteční v 11.00 hod. K ochutnání je každoročně 100 druhů svatomartinských vín, od přítomných vinařů je možné zakoupit i celé lahve.

Martin na bílém koni pod Bílou věží

11. listopad 2016 14:00 – 20:00
Velké náměstí, Hradec Králové
Zimou turistická sezóna v Hradci Králové nekončí. Na uvítání zimní sezóny v do Hradce Králové zamíří Martin na bílém koni. Na Velké náměstí pod Bílou věž přijede 11. listopadu a odstartuje bohatý program pro všechny věkové generace.

Žehnání svatomartinským a mladým vínům a jejich ochutnávka

11. listopad 2016 15:00 – 20:00
Hrad Litoměřice, Tyršovo náměstí 68
Na Hradě Litoměřice budou na svatého Martina litoměřickým biskupem požehnána Svatomartinská a mladá vína. Ta bude od 15.00 hodin možné okoštovat.

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

11. listopad 2016 11:00 – 18:00
Masarykovo nám. 21, Uherské Hradiště
V Uherském Hradišti na Masarykově náměstí, 11. listopadu, na svátek svatého Martina, proběhne za hlaholu zvonů žehnání mladých, svatomartinských vín Slovácka.

Svatomartinské slavnosti v Kyjích

11. listopad 2016 15:00 – 23:00
Kulturní dům Kyje, Šimanovská 47, Praha 9
Co je na tradicích nejlepší? My si myslíme, že jídlo a pití. Dejte si s námi husu a víno na svatomartinských hodech. Vezměte s sebou přátele a děti, pro které jsme připravili hru v okolí rybníka, projížďky na koních, pohádku o sv. Martinovi a další zábavu.

Svatomartinské slavnosti v Třebíči

11. listopad 2016 11:11 – 20:30
Karlovo náměstí, Třebíč
Velkolepá celodenní oslava svátku populárního světce, tradičně spojovaná s konzumací pečené husy a mladého vína. Bohatý kulturní program vyvrcholí příjezdem svatého Martina na bílém koni s doprovodem ozbrojenců.

Svatomartinský lampionový průvod 2016 Kutná Hora

11. listopad 2016 17:00 – 19:00
Jakubská 1,  Kutná Hora
Připomenutí si odkazu svatého Martina v den, kdy má tento patron svátek. U kostela sv. Jakuba rozsvítíme lampiony a zkusíme zavolat svatého Martina.

Ochutnávka svatomartinských a mladých vín v Čejkovicích

11. listopad 2016
Templářská 1, Čejkovice
Ochutnávka svatomartinských a mladých vín ročníku 2016. Návštěvníci při této příležitosti mohou ochutnat všechna svatomartinská a mladá vína vyrobená vinaři z Čejkovic z plodů místních vinic. Svá vína představí 27 čejkovických vinařů.

Svatomartinský košt na hradě Křivoklát

12. listopad 2016 10:00 – 13. listopad 2016 20:00
Hrad Křivoklát
Svatomartinský košt připravila Hradní krčma, kterou najdete na I. nádvoří hradu Křivoklát a ochutnávka vín proběhne také v prostorách hradního sklepení, hned proti Hradní krčmě.

Svatomartinské čokoládobraní na Starých Hradech

12. listopad 2016 10:00 – 17:00
Hrad a zámek Staré Hrady, Libáň
Podzimní slavnosti mladého vína z Moravy a Čech, slavnosti horkých a studených čokolád mnoha druhů, chutí, barev a vůní. Sobota 12. 11. – Svatomartinské čokoládobraní – slavnosti mladého vína a čokolády.

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka

12. listopad 2016 10:00 – 21:00
náplavka Rašínova nábřeží, Praha 2
Degustace letošního mladého vína, husí pečínka, ochutnávka nejrůznějších specialit, cimbálka a jazz, to jsou Svatomartinské slavnosti a pečená husa v sobotu 12. listopadu na Náplavce mezi železničním mostem na Výtoni a vyšehradskou skálou.

Letenská husa 2016 a košt svatomartinského vína – 10. ročník

12. listopad 2016 10:00 – 18:00
Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7
Tradiční akce Národního zemědělského muzea spojená s ukázkami starých českých řemesel a zručností, prezentacemi, ochutnávkami a prodejem gastronomických specialit a svatomartinských a mladých vín, stánkovým prodejem, hudebními produkcemi se koná 12. listopadu v Praze na Letné.

Bzenecké svatomartinské slavnosti

12. listopad 2016
Zámecká 1508, Bzenec
Sklepní prostory pod sokolovnou budou hostit Bzenecké svatomartinské slavnosti.

Festival otevřených sklepů – Svatý Martin na Hustopečsku

12. listopad 2016 10:00 – 13. listopad 2016 15:00
Hustopeče
Přijeďte objevit Hustopečsko, někdejší centrum vinařství na Moravě, které znovu obnovuje svoji bývalou slávu. O svatomartinském víkendu vám nabídne mladá vína ročníku 2016 i skvělá vína z předešlého roku 32 vinařů.

Svatomartinské slavnosti & husí hody ve Valtickém Podzemí

12. listopad 2016 17:00 – 20:00
Valtické podzemí, Vinařská 34
Dozlatova vypečená svatomartinská husička a Svatomartinská vína ročníku 2016 nejlépe chutnají v unikátním labyrintu historických vinných sklepů, který hlasy veřejnosti opakovaně vynesly k titulu TOP vinařský cíl České republiky.

Svatomartinské posvícení 2016 na zámku Loučeň

12. listopad 2016 – 13. listopad 2016
Zámek Loučeň,  Nymburk
Letos již podeváté za soumraku přijede svatý Martin na koni, aby pozdravil lid a požehnal svatomartinskému vínu. A jak rychle se objeví, tak rychle se také ztratí. Stovky dětí se vydají v jeho stopách, aby jim zažehl svatomartinské světýlko.

Svatomartinské posvícení na zámku Zbiroh

12. listopad 2016 10:00 – 18:00
Zámek Zbiroh
Na zámku Zbiroh budou probíhat tradiční Svatomartinské posvícení, během něhož můžete ochutnat nejlepší česká a moravská vína. Je připravený bohatý doprovodný program, jarmark i ochutnávka Svatomartinských vín od téměř dvou desítek vinařství.

Svatomartinský jarmark v Třebotově

12. listopad 2016 10:00 – 18:00
Obec Třebotov, Klidná 69
Svatomartinský jarmark se stánkovým prodejem, slavnostní poutní mší a lampionóvým průvodem.

Svatomartinské hody Kutná Hora 2016

12. listopad 2016 14:00 – 18:00
Galerie středočeského kraje – GASK, Barborská 51-53, Kutná Hora
Degustace Svatomartinských vín spojená s ochutnávkou specialit ze svatomartinských hus.

Svatomartinské hody v Ostravici

12. listopad 2016
Ostravice 292
Tradiční svatomartinská husa, kvalitní víno, Martin na bílém koni, lidové zvyky a řemesla, příjemná hudba a mnoho dalšího je pro návštěvníky připraveno na 12.11. v prostorách areálu NAPILE Ostravice. Vstup je pro všechny zdarma.

Oslava svatomartinských vín a husí Hustopečích

12. listopad 2016
Dukelské náměstí, Hustopeče
Svatý Martin na koni s početnou družinou, svatomartinská husa a hlavně pestrý výběr svatomartinských vín.

Festival vína Český Krumlov

21. říjen 2016 – 26. listopad 2016
Náměstí Svornosti 1, Český Krumlov
Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města – to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí
Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí

Věříme, že si v článku Svatomartinské víno hody tipy akce slavnosti kalendář událostí najdete svou událost. Příjemné prožití svatomartinských svátků vám přeje Vyletip

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..