Muzeum MHD Vozovna Střešovice

Muzeum MHD Vozovna Střešovice

Muzeum MHD Vozovna Střešovice

V tramvajové vozovně v Praze – Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě České republiky. Stálou expozici „Muzea městské hromadné dopravy v Praze“ otevřel v květnu 1993 Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost. Veřejnosti jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek, plánků. Muzeum MHD Vozovna Střešovice je letos otevřeno od 25. března do 17. listopadu 2016 o sobotách, nedělích a svátcích v době od 9.00 do 17.00 hodin.

Muzeum MHD Vozovna Střešovice
Muzeum MHD Vozovna Střešovice

Samotná vozovna byla v roce 1991 vyhlášena technickou památkou. Byla postavena v roce 1909 a je typickou ukázkou účelových dopravních staveb Elektrických podniků hlavního města Prahy z období počátků pražské městské hromadné dopravy. Svému účelu – deponování a údržbě tramvajových vozidel sloužila až do roku 1992, kdy byla zahájena její adaptace na muzeum.

Muzeum MHD Vozovna Střešovice

Nedílnou součástí expozice je stálá výstava o historii městské hromadné dopravy v Praze. Návštěvníci muzea mají možnost zhlédnout unikátní fotografie, kopie historických dokumentů, plánků, jízdenek, ale také videopořady s jedinečnými filmovými materiály z fondů Národního filmového archivu. Muzeum hlavního města Prahy do expozice dlouhodobě zapůjčilo soubor modelů dalších pražských historických vozidel MHD, které se do dnešních dnů již nedochovaly. Akciová společnost ČKD Tatra v muzeu vystavuje model rychlodrážního vozidla R 1, připravovaného na počátku 70. let pro pražské metro.

Volně přístupný je dvůr vozovny a občerstvení, které se nachází v objektu bývalé výpravny u vrátnice. V kolejovém oblouku u horních vrat vozovny je na dvoře vyznačena výstupní i nástupní zastávka historické tramvajové linky č. 91, která jezdí pouze o sobotách a nedělích v letní sezóně.

Vozidla z muzejních sbírek jsou chráněna jako technické památky, rovněž sama vozovna byla koncem roku 1991 prohlášena za technickou památku. Sbírky muzea skýtají tramvajové vozy, trolejbusy, autobusy, vozidla metra a montážní vozy. Muzeum MHD Vozovna Střešovice nabízí k prohlídce expozice historických vozidel, výstavby metra, trakčního vedení pražských tramvají a trolejbusů nebo výstavu Od koňky k Metru.

Vstupné
Vstupenky se prodávají v pokladně muzea a každá je označena datem.
Základní vstupné
děti do 6 let: zdarma,
děti 6–15 let: 20 Kč,
dospělí: 35 Kč.
Slevy ze základního vstupného – Výpravy nad 15 osob
děti 6–15 let: 16 Kč
dospělí: 30 Kč

Tip na Muzeum MHD Vozovna Střešovice a jeho prohlídku je zajímavou volnočasovou aktivitu pro celou rodinu. Navíc lze využít jízdu historickou tramvají Prahou na lince č. 91. Proto neváhejte a užijte si zážitek s nostalgií v Praze.

dpp.cz a www.vyletip.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..