Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav

Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav

Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav

Vyletip je tu opět s dalším dílem seriálu o hradech a zámcích. Tentokráte s člankem Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav zavítáme do Středních Čech na sever od Prahy, kde navštívíme klenoty jako zámek Mnichovo Hradiště, Benátky nad Jizerou nebo hrad Mladá Boleslav.

zámek Mnichovo Hradiště

Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav - Mnichovo Hradiště
Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav – Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.
Majetkem rodu Valdštejnů byl od roku 1623 až do roku 1945. Do dnešní barokní podoby byl upraven za Arnošta Josefa z Valdštejna v letech 1697-1700 italským architektem Markem Antoniem Canevallem. Sala terrena je dílem Mikuláše Raimimondiho a pochází z roku 1711. V rozsáhlém parku najdeme konírny, oranžérii a zahradní pavilon. Součástí areálu je i kapucínský klášter s kostelem Tří králů a kaple sv. Anny. V kapli jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna, vévody frýdlanského, vojevůdce z třicetileté války. Na zámek byla z Duchcova převezena knihovna s 22 tisíci svazky, kterou spravoval Giacomo Casanova.

zámek Benátky nad Jizerou

Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav - Benátky nad Jizerou
Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav – Benátky nad Jizerou

Na místě dnešního zámku založil v roce 1349 Jan z Dražic klášter křížovníků s červeným srdcem, tzv. cyriaků. Za husitských válek byl klášter pobořen a opuštěn. Na jeho místě vystavěl kolem roku 1526 Bedřich z Donína raně renesanční zámek, který dodnes tvoří pravé křídlo stávajícího objektu s figurálními sgrafity. V roce 1599 zámek zakoupil od pánů z Donína císař Rudolf II. a vzápětí poskytl velkou část jeho prostor slavnému dánskému astronomu Tychonovi Brahe, který zde skutečně necelý rok pobýval a provedl řadu pozorování a měření. V 17. století byl zámek barokně přestavěn. Roku 1656 stihl zámek požár a opraven byl až na počátku 18. století. Další přestavba následovala po roce 1768. V současnosti je na zámku městské muzeum.

hrad Mladá Boleslav

Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav - hrad
Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav – hrad

Původně knížecí hrad z 10. století byl goticky přestavěn ve 14. století a v roce 1468 jej získali páni z Cimburka. Další razantní přestavby se hrad dočkal počátkem 16. století za kancléře Českého království Jana ze Šelmberka. Roku 1555 hrad zachvátil požár a následně byl znovu přestavěn v renesanční zámek pro Krajíře z Krajku. Za třicetileté války byl hrad obsazen Švédy a pobořen. Od počátku 18. století sloužil hrad jako kasárna. K tomu účelu byl v letech 1752 – 1783 přestavěn a zvýšen o jedno patro. V současné době je hrad využíván k muzejním účelům.

Zřícenina hradu Valečov

Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav - Valečov
Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav – Valečov

Valečov je zřícenina středověkého skalního hradu na území obce Boseň v okrese Mladá Boleslav. První písemné zprávy jsou z let 1316 – 1318. Hrad byl v té době pravděpodobně jen dřevěný a z části vytesaný do skály. Nejznámější příslušníky tohoto rodu představují Bernard a Bartoš z Valečova, významní husitští hejtmané a přátelé Jana Žižky z Trocnova. Nejkritičtější okamžiky přišly pro Valečov roku 1439. Tehdy se jej lstí a zradou zmocnil Jindřich z Vartemberka a Valečov byl vypálen. Valečov byl v rozvalinách až do poloviny 15. století, kdy jej Vaněk z Valečova, královský úředník Jiřího z Poděbrad, znovu vybudoval a řádně opevnil. Valečov je nejrozsáhlejší a nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Zřícenina hradu Michalovice

Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav - Michalovice
Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav – Michalovice

Na okraji Mladé Boleslavi, směrem na Českou Lípu, se vypíná zřícenina hradu Michalovice, svým tvarem nazývána Michalovická putna. Její mohutná nakloněná věž je jedním z nejlepších rozhledových míst na Mladoboleslavsku. Hrad Michalovice byl založen ve druhé polovině 13. století. Prvním doloženým majitelem byl Jan z Michalovic. Rod Michaloviců vlastnil hrad do roku 1468, kdy vymřel po meči.

Zřícenina hradu a zámku Zvířetice

Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav - Zvířetice
Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav – Zvířetice

Zřícenina raně gotického hradu ze 14 století, založený Markvarticem Zdislavem, synem purkrabího Pražského hradu Havla z Lemberka. Zřícenina Zvířetice leží 4 km severně od Mladé Boleslavi. Hrad je chráněn ze tří stran vysokým břehem a hlubokými valy. Hrad byl v době renesance přestavěna na opevněný zámek s barokními prvky v 18. století. Zkázu panského sídla způsobil požár roku 1720, ze kterého se již nevzpamatoval.

Nejširší, přehlednou a okamžitou nabídku ubytování po celém Středočeském kraji nabízí booking.com
A to je vše z dalšího dílu řady o hradech a zámcích Čech, Moravy a Slezska – Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav. Vyletip.cz vám přeje neobyčejné zážitky při návštěvách nejhezčích hradů a zámků Česka.

Jeden komentář u “Hrady zámky Střední Čechy okres Mladá Boleslav”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..