Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun

Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun

Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun

Vyletip.cz přináší další díl seriálu o hradech a zámcích. Tentokráte s člankem Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun zavítáme do Středních Čech na západ od Prahy, kde jsou skvosty jako hrad Karlštejn, Točník, Žebrák nebo zámek Hořovice.

hrad Karlštejn

Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun - hrad Karlštejn
Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun – hrad Karlštejn

Gotický hrad Karlštejn byl původně budován pro Karlovy soukromé účely coby malé sídlo s jednou věží a až postupně se rozrůstal o části určené ke střežení klenotů. Hrad byl založený roku 1348 Karlem IV. Taktéž sloužil k ochraně korunovačních klenotů a státních listin. Na hradě se nachází významná kaple sv. Kříže s deskovými obrazy od Mistra Teodorika. Necitlivou rekonstrukcí v 19. století byla změněna autentičnost hradu. V současnosti je hrad významnou národní kulturní památkou a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku.

hrad Točník

Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun - Točník
Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun – Točník

Hrad Točník byl založen králem Václavem IV. jako reprezentativní královské sídlo a jako náhrada za vedle stojící hrad Žebrák. Výstavba trvala asi do roku 1405. Ještě v 17. století byl hrad obyvatelný. Roku 1733 byla v sále královského paláce založena poutní kaple sv. Bartoloměje. Točník je dodnes nádhernou ukázkou architektury doby Karla IV. a patří mezi naše nejpůsobivější hradní zříceniny.

hrad Žebrák

Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun - Žebrák
Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun – Žebrák

Zřícenina hradu Žebrák se nachází u obce Točník v okrese Beroun na jižním okraji křivoklátských lesů. Jméno dostal hrad podle vsi, která tvořila jeho podhradí vzdálené cca 2 kilometry na jih. Hrad dal vystavět pravděpodobně Oldřich Zajíc z Valdeka, člen mocného šlechtického rodu Buziců. Hrad byl součástí obrany důležité cesty, která spojovala Prahu s Plzní a vedla dále do Norimberku. V roce 1341 koupil hrad mladší bratr Karla IV. Jan Jindřich Korutanský, který však hrad držel jen do roku 1349, tehdy jej prodal samotnému Karlu IV. Další přestavbu hradu provedl Karlův syn Václav IV., který zde rovněž často pobýval a to až do doby, kdy na nedalekém kopci nechal vystavět nový a honosnější hrad Točník.

zámek Hořovice (nový zámek)

Starý zámek Na místě zámku původně stála gotická tvrz či hrad ze 13. století postavený Žerotíny, na konci 14. století už byl v majetku krále Václava IV. Na konci 15. století pak došlo k jeho přestavbě na zámek.

Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun - zámek Hořovice
Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun – zámek Hořovice

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v r. 1652. V 18. a 19. století je zámek klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna. Ze zámeckých interiérů je zpřístupněn např. lovecký salónek, jídelna, knihovna. V části zámku je umístěna unikátní sbírka hracích strojků – automatofonů a umělecké litiny.

zámek Nižbor

Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun - zámek Nižbor
Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun – zámek Nižbor

Barokní zámek poprvé zmíněn jako hrad, založený Otakarem II. v roce 1265. Hrad byl dobyt husity roku 1425. V 16. století došlo k přestavbě hradu na renesanční zámek. v 18. století následovala barokní přestavba. Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum.

Nejširší, přehlednou a okamžitou nabídku ubytování po celém Středočeském kraji nabízí booking.com
A to je vše z dalšího dílu řady o hradech a zámcích Čech, Moravy a Slezska; Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun. Vyletip.cz vám přeje neobyčejné zážitky při návštěvách nejhezčích hradů a zámků Česka.

Jeden komentář u “Hrady zámky Střední Čechy okres Beroun”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..