Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov

Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov

Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov

Vyletip.cz přináší další díl seriálu o hradech a zámcích. Tentokráte člankem Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov zavítáme do Středních Čech na jih od Prahy, kde jsou skvosty jako zámek Konopiště, Český Šternberk nebo Jemniště.

Konopiště

Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Konopiště
Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Konopiště

Zámek Konopiště byl původně založen jako gotická pevnost po vzoru francouzských kastelů koncem 13.století, pravděpodobně biskupem Tobiášem z Benešova. V 18.století proměnili Konopiště Vrtbové z Vrtby v barokní rezidenci. Arcivévoda František Ferdinand D´este koupil zámek v roce 1887 od Lobkowitzů a přebudoval Konopiště na velkolepé sídlo budoucího císaře. Zámecké místnosti byly vybaveny muzejními sbírkami, původem z dědictví Františka po Modenském vévodovi. Na místě barokní zahrady byla vybudována Růžová zahrada se skleníky.

Český Šternberk

Původně hrad nad řekou Sázavou založený roku 1241 Zdeslavem z Chlumce nad Cidlinou, syn Diviše z Divišova rodu Divišovců. Hrad se poté stal rodovým sídlem pánů ze Šternberka. Hradní kaple z konce 13. století je nejstarší známou gotickou kaplí šlechtického hradu v Čechách. Stavební vývoj sahá od pozdně gotických přestaveb, zdokonalujících obranný systém, až po honosné raně barokní úpravy interiéru pro účely pohodlného obývání.
Prohlídková trasa vede patnácti bohatě zařízenými prostory, zavede nás mimojiné do rytířského sálu, do kaple sv. Šebestiána, nebo do pracovny Jiřího Šternberka. Ojedinělá je šternberská sbírka dobových grafických listů, námětově zaměřených k dějinám třicetileté války. Expoziční místnosti jsou obohaceny sbírkou historických zbraní, soubory vzácného porcelánu a ukázkami drobného uměleckého řemesla uplynulých staletí.

Jemniště

Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Jemniště
Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Jemniště

První doložené zprávy se datují do roku 1381 kdy zbudoval Beneš z Cimburka opevněnou pevnost. Barokní (rokoková) přestavba zámku roku 1723 Františkem Adamem Trautmannsdorf na nedalekém vršku. Jemniště roku 1754 vyhořelo a podstoupilo kompletní přestavbu. Barokní zahrada přilehlá k zámku byla na přelomu 18. a 19. století přeměněna na anglický romantický park. Veřejnosti přístupná zámecká expozice, pořádají se zde stavby, společenské akce a zámek nabízí i působivé ubytování v historických apartmánech.

Vlašim

Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Vlašim
Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Vlašim

Zámek se nachází nad řekou Blanicí. Původní hrad nechal postavit ve 14. století Hynek z Vlašimi. V 15.-16. se měnil na renesanční šlechtické sídlo. Od 18. století až do roku 1945 vlastnili zámek Auerspergové, kteří nechali zámek upravit klasicistně. Zámek je přístupný veřejnosti. Dnes je zde expozice muzea. V okolí zámku je rozsáhlý zámecký park.

Zruč nad Sázavou

Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Zruč nad Sázavou
Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Zruč nad Sázavou

První zmínka o tehdy ještě hradu ve Zruči nad Sázavou je z roku 1328. Do historie hradu a zámku se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowraté Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří městský znak, Löwenthalové, kteří zřídili první zámecký park a Schebkové, kteří provedli přestavbu zručského zámku (1891–1909) do dnešní podoby pozdního romantismu. Dnes v zámku můžeme navštívit dobovou expozici nebo muzeum s expozicí „Od verpánku k Baťovi“. Velkým lákadlem pro všechny návštěvníky je unikátní expozice Království panenek a medvídků v zámeckém podkroví. K procházkám láká obnovený zámecký park a především romantická procházková trasa hraběnky Emmy, ze které je vidět pod skalami „Posázavská železnice“ zprovozněná v roce 1903, řeka Sázava a část nově vybudované cyklostezky.

Louňovice pod Blaníkem

Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Louňovice pod Blaníkem
Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Louňovice pod Blaníkem

Vznik obce Louňovice je spojen s ženským klášterem premonstrátek, který byl založen v polovině 12. stol. Za husitských válek byl vypálen a zanikl. Majetek získali Táborští, těm byl později zabaven a postoupen Janovi z Perštejna, který jej prodal Kryštofovi Skuhrovskému ze Skuhrova. Zámek Louňovice vznikl přestavbou původní gotické tvrze. První zpráva o louňovické tvrzi pochází z roku 1598, tedy čtyři roky po smrti Oldřicha Skuhrovského, jež v roce 1566 dostal Louňovice jako svůj dědický díl. Počátkem 17. století dal Kryštof Skuhrovský Louňovice přestavět.

Zámek Sázava

Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov zámek Sázava
Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov zámek Sázava

Na místě dnešního kláštera se dle legendy setkal v roce 1032 poustevník Prokop s knížetem Oldřichem. Poustevník nabídl knížeti v dřevěné číši vodu, která se proměnila ve víno. Z vděčnosti za tento zázračný čin pomohl kníže Prokopovi založit klášter. V areálu se nachází poutní barokní kostel zasvěcený sv. Prokopovi s jeho zázračným obrazem a relikvií, v severní zahradě kláštera jsou odkryté základy románského kostela sv. Kříže z 11. století. neobvyklého půdorysu rovnoramenného kříže a v kapitulní síni unikátní fresky ze života Panny Marie. Klášter byl zrušen Josefem II. a přestavěn na novorenesanční zámek v 19. stol.

Zámek Vrchotovy Janovice

Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Vrchotovy Janovice
Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov Vrchotovy Janovice

Zámek Vrchotovy Janovice se rozkládá v okrese Benešov ve Středočeském kraji a je již 40 let součástí Národního muzea. Dříve zde stávala kamenná gotická tvrz, která byla postupně přestavena na renesanční zámek. Dnešní podobu dostal zámek 19. století, kdy byl proměněn do dnešní novogotické podoby. Muzeum nabízí stálé expozice: Společnost v Čechách 19. století, expozici českého zvonařství a jiné.

Nejširší, přehlednou a okamžitou nabídku ubytování po celém Středočeském kraji nabízí booking.com
A to je vše z dalšího dílu řady o hradech a zámcích Čech, Moravy a Slezska; Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov. Vyletip.cz vám přeje krásné zážitky při návštěvách nejhezčích hradů a zámků Česka.

Jeden komentář u “Hrady zámky Střední Čechy okres Benešov”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..