Hrady a zámky – Plzeňský kraj – Klatovy

Hrady a zámky – Plzeňský kraj – Klatovy

Hrady a zámky – Plzeňský kraj – Klatovy. Na území Plzeňského kraje se nachází několik hradů a zámků. V Klatovském okrese se nachází hrad Kašperk, hrad Klenová, Rabí, Švihov a  Velhartice. Dalšími hrady, které si popíšeme v příštím díle, jsou hrad Domažlice (okres Domažlice), zámek Horšovský Týn (Domažlice), zámek Manětín (okres Plzeň – sever), Tachov (okres Tachov) a kláštery Kladruby (okres Tachov) a Plasy (okres Plzeň – sever).

Hrad Kašperk – Kašperské Hory

Zachovalá zřícenina gotického hradu Kašperk stojí na skalnatém ostrohu horního toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svou polohou 887 metrů nad mořem je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Z hradu se tak nabízí krásný výhled na nedaleké šumavské panorama.

Hrad Kašperk
Hrad Kašperk

Hrad Kašperk (hrad Karlsberg) založil Karel IV. roku 1356 jako hrad stážní. Účelem byla ostraha zemské hranice se sousedním Bavorskem, ochrana zdejší zlatonosné oblasti a dohled nad obchodní cestou – Zlatá stezka. Zlatá stezka spojovala Čechy s Bavorskem a s vyspělými oblastmi západní Evropy. Jedna z větví zlaté stezky vedla přes Kašperské Hory.

Hrad Klenová

Zřícenina hradu Klenová z 13. století se nachází 13 kilometrů jihozápadně od Klatov, na vrchu zdvihajícím se nad širokým údolím Úhlavy.

Hrad Klenová
Hrad Klenová

V 19. století zde byl vybudován přilehlý zámek. Z hradu je parádní výhled na celé Klatovsko.

Hrad Rabí

Hrad Rabí leží na horním toku řeky Otavy v oblasti Bavorovské vrchoviny ve výšce 480 metrů nad mořem 10 kilometrů severovýchodně od města Sušice v sousedství obce Rabí.

Hrad Rabí
Hrad Rabí

Rabí je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe opevněných zřícenin nejen v České Republice, ale i ve střední Evropě. V dobách největšího rozkvětu měl hrad rozlohu 10.000 metrů čtverečních. Hlavní hradní věž hradu Rabí byla po věži karlštejnské druhá největší v Čechách.

Hrad Švihov

Hrad Švihov je vodní gotický kamenný hrad nacházející se ve městě Švihov, vzdáleném 10 km severně od města Klatovy.

Hrad Švihov
Hrad Švihov

Hrad Švihov leží v údolí řeky Úhlavy, v Pošumavské oblasti. Hrad v podobě vodní pevnosti byl založen počátkem 14. století rodem Rýzmberků. Tvrz sloužila jako ochrana obchodní stezky na trase Bavorsko – Železná Ruda – Klatovy – Plzeň. Tvrz byla v 15. století obléhána a dobyta Husitskými vojsky.

Hrad Velhartice

Hrad Velhartice stojí 10 km severozápadně od města Sušice poblíž obce Velhartice nad ohbím říčky Ostružné při hranici Šumavy ve výšce 705 metrů nad mořem.

Hrad Velhartice
Hrad Velhartice

Původní gotický hrad vznikl ve 13. století jako sídlo rodu Velhartických. Koncem 14. stol. hrad rozšířil Bušek z Velhartic o dvě další stavby – obrannou věž a mohutný gotický kamenný most, který spojoval věž s palácem hradu – Rajským domem. Zajímavostí mostu je, že nedoléhá k žádné budově. Budovy byly spojeny dřevěnými padacími můstky, jako součást obranných opatření.

Nejširší, přehlednou a okamžitou nabídku ubytování po celém Plzeňském kraji nabízí booking.com

A to je vše z prvního dílu o hradech a zámcích Čech, Moravy a Slezska; Hrady a zámky – Plzeňský kraj – Klatovy.

www.vyletip.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..