Hrady a zámky – Olomoucký kraj

Hrady a zámky - Olomoucký kraj

Hrady a zámky – Olomoucký kraj

Hrady a zámky – Olomoucký kraj. Okresy Olomouc, Přerov, Šumperk, Jeseník a  Prostějov. Na území Olomouckého kraje se nachází několik nádherných hradů a zámků.

V Olomouckém okrese stojí zámek Bouzov a hrad Šternberk. Přerovský okres se může pochlubit nádhernou zříceninou hradu Helfštýn. Na Šumpersku nás přivítá zámek Velké Losiny a hrad Úsov. V okrese Jeseník je zámek Jánský Vrch a na Prostějovsku můžeme navštívit nádherný hrad Plumov.

Bouzov

Hrady a zámky - Olomoucký kraj Bouzov
Hrady a zámky – Olomoucký kraj Bouzov

okres Olomouc
Romanticky přestavěný hrad Bouzov se týčí na zalesněném ostrohu nad stejnojmennou obcí nedaleko města Litovel na střední Moravě. Zachovalá středověká podoba pochází z romantické přestavby z přelomu 19. a 20. století pro arcivévodu Evžena Habsburského, velmistra Řádu německých rytířů. Bouzov byl vystavěn jako gotický hrad na počátku 14. století pány z Bouzova. Možné rodiště krále Jiřího z Poděbrad.

Šternberk

okres Olomouc
První zmínka o hradu, který založil Zdeslav ze Šternberka, je z roku 1269. Původně to byl gotický hrad s válcovou věží, kolem kterého se vyvíjelo město. O rozšíření hradu se přičinil především Albert II. ze Šternberka, významný diplomat a rádce Karla IV., a také biskup Litomyšlský a arcibiskup Magdeburský. Vybudoval mimo jiné hradby a kapli.
Jádro hradu je středověké, na konci 19. století za držení Lichtenštejnů byl hrad částečně romanticky přestavěn. Cenné sbírky původního rodového muzea a bohatý mobiliář svezený z ostatních severomoravských zámků.

Helfštýn

Hrady a zámky - Olomoucký kraj Helfštýn
Hrady a zámky – Olomoucký kraj Helfštýn

okres Přerov
Zachovalá zřícenina mohutného hradu z konce 13. století. Původně nevelký hrad založil koncem 70. let 13. století slezský šlechtic a příležitostný lupič Friduš z Linav. Fridušovi odňal král Václav II. hrad někdy koncem 80. let 13. století a později jej postoupil pánům z Kravař. Ti jej vlastnili do roku 1447 a poté panství střídalo rychle majitele. Sídlili zde páni ze Sovince, Kostkové z Postupim, Pernštejnové, páni z Ludanic, také Petr Vok z Rožmberka, který roku 1592 prodal Helfštýn Bruntálským z Vrbna. Hrad byl rozšířen ve 14. století o další silná opevnění, renesančně upraven v letech 1540-50 a roku 1656 zčásti rozbořen.

Úsov

Hrady a zámky - Olomoucký kraj Úsov
Hrady a zámky – Olomoucký kraj Úsov

okres Šumperk
Hrad, resp. zámek Úsov leží nad stejnojmenným městem v okrese Šumperk. Jeden z nejstarších dochovaných severomoravských hradů, postaven ve stylu francouzského kastelu. Na konci 17. století část přestavěna na zámek. Od roku 1898 původní majitelé zámku, Liechtenštejnové, založili na Úsově lovecko-lesnické muzeum. Součástí muzea je sbírka trofejí, pocházejících z výprav Liechtenštejnů do Afriky. Dále je k vidění sbírka trofejí našich savců a ptactva. K zajímavostem patří kolekce kuriozních pytláckých zbraní a loveckých pušek. Součástí expozice je Galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše.

Velké Losiny

Hrady a zámky - Olomoucký kraj Velké Losiny
Hrady a zámky – Olomoucký kraj Velké Losiny

okres Šumperk
Zámek Velké Losiny se nachází v obci Velké Losiny, v krajině předhůří Hrubého Jeseníku. Na místě dnešního renesančního vysokého zámku stála původně gotická vodní tvrz, jejíž existence je doložena v roce 1569. Již od konce 15. století vlastnil losinské panství významný moravský šlechtický rod Žerotínů. Místo proslulo nechvalně známými čarodějnickými procesy, které se zde odehrávaly v letech 1678-1696 a padlo jim za oběť 56 osob (mezi nimi byl například i katolický duchovní Kryštof Lautner). Tyto procesy se staly předlohou pro knihu od spisovatele Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice. Podle tohoto díla byl natočen roku 1969 i stejnojmenný film režiséra Otakara Vávry.
Areál zámku je památkově chráněn, v roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou. Zámek je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Jánský Vrch

Hrady a zámky - Olomoucký kraj Jánský Vrch
Hrady a zámky – Olomoucký kraj Jánský Vrch

okres Jeseník
Zámek Jánský Vrch (něm. Johannesberg, dříve též Johannisberg) ve městě Javorník byl do roku 1945 letní rezidencí vratislavských biskupů a arcibiskupů. Jde o jediný veřejnosti přístupný památkový objekt okresu Jeseník. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.
Původní středovšký hrad byl vystavěn nejpravděpodobněji na přelomu 13. století a 14. století piastovským vévodou Bolkem I. Svídnickým na (co do nadmořské výšky) nevysoké, ale krajinně výrazné a strategicky významné vyvýšenině nad vsí Javorníkem.
V 18. století získal podobu barokního zámku. K vidění jsou místnosti se zachovaným původním mobiliárem z 19. století.

Plumov

Hrady a zámky - Olomoucký kraj Plumov
Hrady a zámky – Olomoucký kraj Plumov

okres Prostějov
Posledním z cyklu Hrady a zámky – Olomoucký kraj je hrad Plumlov byl vybudován pravděpodobně počátkem 2. poloviny 13. století, na skalnatém kopci nad říčkou Hloučelou. Hrad byl přestavěn na zámek letech 1680 – 1688 Janem Adamem z Lichtenštejna podle projektu Karla Eusebia z Lichtenštejna . Zámek má trojpatrová šestipodlažní budova na obdélnikovém půdorysu a její rozměry jsou délka – 61 metrů , šířka – 16 metrů , výška – 42 metrů.

Pokud hledáte ubytování, tak nejširší, přehlednou a okamžitou nabídku ubytování po celém Olomouckém kraji nabízí booking.com

A to je vše z dalšího dílu o hradech a zámcích Čech, Moravy a Slezska; Hrady a zámky – Olomoucký kraj (okresy Olomouc, Prostějov, Přerov, Jeseník a Šumperk).

www.vyletip.cz

2 komentáře u „Hrady a zámky – Olomoucký kraj“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..