Hrady zámky kraje Zlín Kroměříž Vsetín Uherské Hradiště

Hrady zámky kraje Zlín Kroměříž Vsetín Uherské Hradiště

Hrady zámky kraje Zlín Kroměříž Vsetín Uherské Hradiště

Hrady zámky kraje Zlín Kroměříž Vsetín Uherské Hradiště představují bohatou nadílku zajímavých tipů na výlet na některý z nádherných hradů a zámků Zlínského kraje.
Mezi ty nejvýznamnější hrady zámky kraje Zlín Kroměříž Vsetín Uherské Hradiště patří hrady v Buchlově (okres Uherské Hradiště) nebo Malenovicích (okres Zlín). Umění středověkých architektů lze obdivovat i na zámcích v Chropyni (okres Kroměříž), Kroměříži (okres Kroměříž), Lešné (okres Vsetín), Valašském Meziřící (okres Vsetín), Vsetíně (okres Vsetín) či Vizovicích (okres Zlín).

Hrad Buchlov

Hrady zámky kraje Zlín - hrad Buchlov
Hrady zámky kraje Zlín – hrad Buchlov

okres Uherské Hradiště
Hrad Buchlov je jedním z největších a nejstarších hradů na Moravě. Hrad byl původně románsko-gotický královský hrad, poté byl renesančně a barokně přestavěn. Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století na jednom z nejvyšších kopců Chřibů, nedaleko dnešní obce Buchlovice. Tvoří tak zdaleka viditelnou dominantu kraje. Vznikl jako románská pevnost a od počátku byl královským majetkem.

Hrad Malenovice

Hrady zámky kraje Zlín - hrad Malenovice
Hrady zámky kraje Zlín – hrad Malenovice

Gotický hrad Malenovice, později přestavěný v renesančním a barokním slohu, leží v městské části krajského města Zlín. Hrad byl vystavěn na západním výběžku Tlusté hory v roce 1360 moravským markrabětem Janem Jindřichem, bratrem Karla IV. Hrad byl značně poškozen za husitských válek. Dosud se v hradebním zdivu směrem od Skalky ukazují dvě kamenné koule, které jsou památkou na husitské obležení.

Zámek Buchlovice

Hrady zámky kraje Zlín - zámek Buchlovice
Hrady zámky kraje Zlín – zámek Buchlovice

okres Uherské Hradiště
Barokní zámek v Buchlovicích byl postaven v 90. letech 17. století poté, co nedaleký hrad Buchlov přestal vyhovovat majiteli panství Janu Dětřichovi z Petřvaldu. Nechal je vystavět pro svou italskou manželku Eleonoru, která byla zvyklá na komfort a teplo jihu a studený hrad Buchlov jí nevyhovoval. Svou architekturou se Buchlovice blíží barokním italským vilám, a proto je zámek Buchlov nazýván Italská vila na východě Moravy.

Zámek Chropyně

Hrady zámky kraje Zlín - zámek Chropyně
Hrady zámky kraje Zlín – zámek Chropyně

okres Kroměříž
Dvoupatrový zámek postavený v roce 1615 na místě někdejší tvrze. Střecha věže ve tvaru osmibokého jehlanu pochází z roku 1892, kdy po požáru nahradila původní zastřešení. V prvním patře jsou Rytířský a Ječmínkův sál, v Rytířském sále jsou vystaveny zbraně z třicetileté války a následných válek tureckých.

Zámek Kroměříž

Hrady zámky kraje Zlín - zámek Kroměříž
Hrady zámky kraje Zlín – zámek Kroměříž

Arcibiskupský zámek postavený ve slohu raného baroka a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada jsou nejvýznamnějšími památkami Kroměříže. V roce 1995 byl celý komplex zařazen mezi národní kulturní památky. V roce 1998 byl slavnostně zapsán na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Zámek Lešná

Hrady zámky kraje Zlín - zámek Lešná
Hrady zámky kraje Zlín – zámek Lešná

okres Vsetín
Počátky lešenského zámku spadají do poloviny 14. století. Zámek Lešná nedaleko Valašského Meziříčí byl sídlem rodové větve hrabat Kinských, kteří se zasloužili o jeho současnou podobu. Dnes mu atraktivitu dodávají nejen nově zrekonstruované historické interiéry, ale i anglický park se vzácnými dřevinami.

Zámek Kinských Valašské Meziříčí

Hrady zámky kraje Zlín - zámek Kinských Valašské Meziříčí
Hrady zámky kraje Zlín – zámek Kinských Valašské Meziříčí

okres Vsetín
Zámecký park a zámek Kinských se nachází v centru bývalého a dnes již zaniklého města Krásno nad Bečvou, které bylo sloučeno sValašským Meziříčím. Empírový zámek vznikl na místě původní správní budovy rožnosvsko-krásenského panství, která byla v roce 1854 za majitele hr. Eugena Kinského přestavěna na panské sídlo. K zámku přiléhá rozsáhlý park se vzácnými dřevinami, založený na rozhraní 18. a 19. století.

Zámek Žerotínů Valašské Meziříčí

Hrady zámky kraje Zlín - zámek Žerotínů Valašské Meziříčí
Hrady zámky kraje Zlín – zámek Žerotínů Valašské Meziříčí

okres Vsetín
Renesanční zámek založil Jan z Pernštějna v polovině 16. století. Koncem 60. let 16. století jej získávají Žerotínové, kteří později provedli barokní přestavbu. Vzniklo tak jižní křídlo a nádvoří lemované arkádami. Roku 1815 zámek koupili Kinští, kteří jej v polovině 19. století prodali státu. Na několik let zde byla zřízena ženská věznice, která si však vynutila stavební úpravy.

Zámek Vsetín

Hrady zámky kraje Zlín - zámek Vsetín
Hrady zámky kraje Zlín – zámek Vsetín

Renesanční zámek s vnitřním dvorem vroubeným arkádami, byl postaven v prvním desetiletí 17. století tehdejšími majiteli panství Lukrecií Nekšovnou z Landeka a jejím druhým manželem Albrechtem z Valdštejna na základech středověké tvrze z první poloviny 15. století na vyvýšenině pravého břehu řeky Bečvy. V renesančním zámku, jehož věž dodnes střeží prastarou cestu k beskydským horským průsmykům, sídlí Muzeum regionu Valašsko. Sbírky dokumentují život na Valašsku, historii města i zámku.

Zámek Vizovice

Hrady zámky kraje Zlín - zámek Vizovice
Hrady zámky kraje Zlín – zámek Vizovice

okres Zlín
Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů. Zámecké interiéry jsou zařízeny nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermieru s množstvím porcelánu a řadou jiných hodnotných předmětů. Najdete zde také rozsáhlou obrazovou sbírku se vzácným souborem děl nizozemského malířství. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Hrad Cimburk

Hrady zámky kraje Zlín - hrad Cimburk
Hrady zámky kraje Zlín – hrad Cimburk

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany v okrese Kroměříž.
Hrad byl založen Bernardem z Cimburka kolem roku 1320. V roce 1468 byl hrad dobyt uherským králem Matyášem Korvínem. V roce 1623 byl hrad dobyt pomocí zrady sedmihradským knížetem Gáborem Bethlenem. Naproti tomu v roce 1645 odolal vpádu 4.000 Švédů, při jejich tažení na Brno.

Zámek Napajedla

Hrady zámky kraje Zlín - zámek Napajedla
Hrady zámky kraje Zlín – zámek Napajedla

Zámek Napajedla je postaven ve stylu pozdně francouzského baroka v okrese Zlín. Dominantou zámku je nádherný kruhový zrcadlový sál, který sloužil především pro přijímání návštěv na zámku či k tančení při slavnostních příležitostech.

Pokud hledáte ubytování, tak nejširší, přehlednou a okamžitou nabídku ubytování v celém kraji pro událost hrady zámky kraje Zlín Kroměříž Vsetín Uherské Hradiště nabízí booking.com

A to je vše z dalšího dílu o hradech a zámcích Čech, Moravy a Slezska; Hrady zámky kraje Zlín Kroměříž Vsetín Uherské Hradiště.
www.vyletip.cz

Jeden komentář u “Hrady zámky kraje Zlín Kroměříž Vsetín Uherské Hradiště”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..