Hrady a zámky – Karlovarský kraj

Hrady a zámky – Karlovarský kraj

Hrady a zámky – Karlovarský kraj

Hrady a zámky – Karlovarský kraj. Na území Karlovarského kraje se nachází několik nádherných hradů a zámků. V prvé řadě to jsou hrad Bečov nad Teplou, hrad Cheb, Loket (okres Sokolov) a zámek Valeč.

Bečov nad Teplou

Hrady a zámky – Karlovarský kraj - Bečov
Hrady a zámky – Karlovarský kraj – Bečov

Gotický hrad z 13. století založili pánové z Rýzmburka. V 15. století byl v majetku pánů z Plavna. Krátce obsazen husity. V letech 1495–1547 patřil Pluhům z Rabštejna. Později byl renesanční přestavbou obohacen o kamenné portály a nástěnné malby. Pod hradem stojí zámek z 18. století. V roce 1985 byl v hradní kapli objeven románský relikviář sv. Maura ze 13. století – druhý největší poklad v ČR po korunovačních klenotech. Hrad je od roku 1995 národní kulturní památka.
Ze zahradních teras jsou úchvatné pohledy do údolí i na městskou památkovou zónu. Po prohlídce zámku se lze projít naučnou stezkou na šibeniční vrch – středověké popraviště a pokochat se krásnou přírodou v okolí.

Cheb

Hrady a zámky – Karlovarský kraj - Cheb
Hrady a zámky – Karlovarský kraj – Cheb

Rozsáhlý románský hrad (francká falc) postavený na místě slovanského Hradiště. Hrad z 12. stol. disponuje dochovanou mohutnou Černou věží a pozoruhodnou patrovou, tzv. dvojitou kaplí. Opevnění hradu bylo radikálně přestaveno na barokní pevnost. Hrad byl poškozen za třicetileté a za prusko-perské války. Byl bombardován, zapálen a od roku 1743 je zříceninou.

Loket

Hrady a zámky – Karlovarský kraj - Loket
Hrady a zámky – Karlovarský kraj – Loket

Malebný gotický královský hrad, založený ve 13. století proti rozpínavosti chebských ministeriálů na místě starší románské stavby. Poprvé je zmiňován v roce 1234. Hrad byl rozšířen v době Václava IV. Na přelomu 15. a 16. století byl přestavěn rodem Šliků. Částečně byl hrad rozbořen v 19. století, kdy po roce 1822 sloužil jako krajská věznice.
Nejstarší součástí hradu je pozdně románská rotunda, věž a obvodová hradba. Další objekty hradu a mohutné opevnění pochází z dob pozdějších. Dnes je hrad přístupný veřejnosti.

Valeč

Hrady a zámky – Karlovarský kraj - Valeč
Hrady a zámky – Karlovarský kraj – Valeč

Barokní zámek s výstavou soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna.
První písemné zmínky o hradu Valči jsou z roku 1358. Roku 1585 byl hrad renesančně přestavěn. Renesanční podoba zanikla během barokní přestavby. Sochařská výzdoba pochází z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Na konci 19. století byl upraven novobarokně. Po II. světové válce byl užíván ke školním a ubytovacím účelům. Roku 1976 vyhořel.

Pokud hledáte ubytování, tak nejširší, přehlednou a okamžitou nabídku ubytování po celém Karlovarsku nabízí booking.com

A to je vše z druhého dílu o hradech a zámcích Čech, Moravy a Slezska; Hrady a zámky – Karlovarský kraj.

www.vyletip.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..