Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek

Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek

Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek

Vyletip.cz přináší další díl seriálu o hradech a zámcích. Tentokráte pokračujeme člankem Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek a zavítáme do jihočeského kraje do okresů Tábor a Písek, kde jsou skvosty jako Hrad Orlík, Zvíkov nebo zámek Bechyně.

Zámek Bechyně

Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek - zámek Bechyně
Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek – zámek Bechyně

okres Tábor. Přemysl Otakar II. roku 1268 založil na místě slovanského hradiště kamenný hrad mezi řekou Lužnicí. Mezi majitele Bechyně patřili páni ze Šternberka, Kryštof ze Švamberka. Petr Vok z Rožmberka koupil Bechyni v roce 1569 a začal s její renesanční přestavbou. Všichni patřili k nejvyšší české šlechtě, díky této skutečnosti vděčí Bechyně za svůj stavební rozvoj. Významnou památkou po Šternbercích je pozdně gotická síň v západní části starého zámku.
Prohlídková expozice představuje především historicky nejvýznamějšího majitele panství – Petra Voka z Rožmberka. V zámeckém parku pod stoletými lipami se konají různé kulturní a společenské akce.

Hrad Borotín

Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek - Borotín
Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek – Borotín

Zřícenina hradu Borotín leží v obci Borotín nedaleko Sudoměřic u Tábora. Původními vlastníky hradu byli páni z Landštejna, kteří jej roku 1446 prodali Janu Malovcovi z Pacova. Od Malovců hrad koupil roku 1613 Kryštof Vojkovský z Milhostic. V odplatu za účast jeho tří synů ve stavovském povstání 1618 vypálili císařští vojáci hrad i dvůr. Jako konfiskát koupila panství Polyxena z Lobkovic a připojila sídlo i s okolními vesnicemi k jistebnickému panství. Hrad však nebyl obnoven a rychle pustl.

Hrad Kozí Hrádek

Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek - Kozí Hrádek
Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek – Kozí Hrádek

Zřícenina hradu Kozí Hrádek se nachází v okrese Tábor. Poprvé je Kozí hrádek připomínán roku 1377, nejvíce však proslul v letech 1412-1414, kdy zde pobýval Mistr Jan Hus, který se tu věnoval kazatelské činnosti a psaní. Od konce 15. století Kozí Hrádek pustnul. Z původní stavby se zachoval zejména zbytek zdiva obytného paláce, který tvořil jádro hradu.

Hrad Choustník

Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek - Choustník
Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek – Choustník

Choustník je nyní rozsáhlá zřícenina hradu z druhé poloviny třináctého století, ležící v okrese Tábor na skalnatém hřebenu, se zajímavým půdorysem tzv. dvojhradu. Jedna z hranolových věží slouží jako rozhledna.

Hrad Zvíkov

Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek - Zvíkov
Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek – Zvíkov

Zvíkov je nejvýznamnější raně gotický královský hrad v českých zemích. Nachází se na vysokém skalnatém ostrohu nad soutokem Otavy a Vltavy v okrese Písek. První zmínka o hradu je z r. 1234 z doby vládnutí krále Přemysla Otakara I. Z majetku koruny se Zvíkov dostal nejprve do rukou Rožmberků, poté Švamberků a Eggenberků. Zvíkov byl až do srpna 1622 posledním nedobytým útočištěm protestantů v jižních Čechách za třicetileté války. Poté se hrad začal měnit ve zříceninu, než jej v 19. století získali Schwarzenberkové a částečnou rekonstrukcí hrad zachránili před devastací. V současnosti je Zvíkov v majetku státu. Po vybudování Orlické přehrady bylo předhradí zatopeno a hradní výšina byla proměněna téměř na ostrov, který byl s okolní krajinou spojen pouze úzkou šíjí. Pod hradem je přístaviště lodní dopravy na Orlické přehradě.
Dominantou hradu a zároveň nejstarší dochovanou stavbou je hranolová obytná Hlízová věž. V patře jižního křídla vznikla jedna z nejkrásnějších prostor české rané gotiky – hradní kaple sv. Václava.

Zámek Orlík nad Vltavou

Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek - Orlík
Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek – Orlík

Orlík byl původně založen jako královský raně gotický hrad ve druhé polovině 13. století, který se se po dlouhá staletí tyčil na vysokém skalnatém ostrohu vysoko nad ohbím řeky Vltavy, na jejím levém břehu asi 12 km severozápadně od města Milevska v okrese Písek. Podle pověsti získal své jméno právě pro svoji polohu vysoko na skále nad hlubokým údolím Vltavy, připomínaje tak orlí hnízdo. Při úpadku královské moci po vymření Přemyslovců přešel ve 14. století do rukou české šlechty. Od té doby se na hradě vystřídala celá řada šlechtických rodů (např. Zmrzlíci ze Svojšína, Švamberkové, Eggenbergové). V průběhu staletí byl hrad postupně přestavován a zvyšován. Ve století šestnáctém byl renesančně přestavován, bylo přistavěno druhé patro a Orlík dostal zámeckou podobu. Roku 1719 jej získali do vlastnictví knížata ze Schwarzenbergu. Počátkem 19. století zámek vyhořel, byl však ihned opraven a zároveň zvýšen o třetí patro. V druhé polovině 19. století dostal Orlík při další přestavbě romantickou gotizující tvář. Po vzniku Orlické přehrady však bylo údolí pod zámkem zatopeno a hladina vody v nádrži dnes dosahuje těsně pod zámecké zdi. V zámku je lovecká síň s trofejemi, velká sbírka loveckých zbraní, knihovna a muzeum historie.

Nejširší, přehlednou a okamžitou nabídku ubytování po celém Jihočeském kraji nabízí booking.com
A to je vše z dalšího dílu řady o hradech a zámcích Čech, Moravy a Slezska; Hrady zámky Jížní Čechy Tábor Písek. Vyletip.cz vám přeje krásné zážitky při návštěvách nejzajímavějších hradů a zámků Česka.

 

 

Jeden komentář u “Hrady zámky Jižní Čechy Tábor Písek”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..